کدخبر: 89
تاریخ انتشار: سه شنبه, 02 مهر 1392 14:00

pjohesh
    

باید روی‌ افکار شهید مطهری (ره)‌، کار فکری‌ بشود. یعنی‌ جمعی‌ اهل‌ تحقیق‌ و علاقه‌مند به‌ کار علمی‌، بنشینند و نظرات‌ و تفکرات‌ شهید مطهری(ره)‌ را در ابواب‌ مختلف‌ استخراج‌ کنند. مثلا از مجموع‌ آثار ایشان‌، نظر آن‌ شهید را در باب‌ وجود، در باب‌ انسان‌، در باب‌ اختیار، در باب‌ عدالت‌، در باب‌ تاریخ‌، در باب‌ قضا و قدر، در باب‌ عرفان‌ و درباره‌ی‌ موضوعات‌ بی‌شمار و متنوعی‌ که‌ ایشان‌ در مباحثشان‌ مطرح‌ کرده‌اند، استخراج‌ کنند. اگر نظرات‌ مختلفی‌ در طول‌ زمان‌ داشته‌اند، مثلا در یک‌ دوره‌ در مسأله‌یی‌، این‌ نظر را داشته‌ و سپس‌ در چند سال‌ بعد، نظر ایشان‌ تغییر کرده‌، آن‌ را در این‌ کتاب‌ مشخص‌ کنند و روی‌ آن‌ کار نمایند. این‌، راه‌ گسترش‌ و پیشرفت‌ و شکوفایی‌ فکری‌ جامعه‌ بر مبنای‌ آثار شهید مطهری(ره)‌ است‌ که‌ امیدواریم‌ این‌ کار انجام‌ بگیرد و در وضع‌ کنونی‌، همه‌ی‌ قشرها مسؤولیت‌ خودشان‌ را در قبال‌ این‌ حرکت‌ عظیمی‌که‌ جامعه‌ی‌ ما به‌ آن‌ سرگرم‌ است‌، پیدا کنند و آن‌ را به خوبی‌ انجام‌ دهند.
     تحصیل، اعم از  نیروی تحقیق و کارهای علمی‌هم هست. چون این نیرو در جوانان هست، بایستی در کار تحصیل علم خیلی تلاش کنند. اما جوانان بایستی در کار تحصیل علم، حقیقتاً از جوانیشان مایه بگذارند.
                                                                                                      ولی معظّم فقیه (دام ظلّه)

     آنچه در تحقیق برای اندیشه‌جویان ‌منظور است، انجام یک کار علمی‌ فردی یا گروهی مفید در زمینه آثار استاد و مسائل مرتبط و همچنین آشنایی اجمالی با روش تحقیق در حوزه معارف می‌باشد، که امید است این منظور در واحد پژوهش ،با استفاده از روشهای در نظر گرفته شده ونیز بهره گیری از اساتید شاخص این حوزه محقق گردد.
     جهت این که این تلاش با نظم و ساماندهی بهتری انجام شود محورها و موضوعاتی در واحد پژوهش به اندیشه جویان پیشنهاد می‌گردد تا با رعایت نکاتی که در طرح تحقیق آمده است به این هدف نائل گردیم. بی‌شک آنچه در ابتدا برای اندیشه‌جویان در انتخاب موضوعات اصل می‌باشد، غنای علمی‌خود اندیشه‌جو است ولی در طرح موضوعات حوزه‌ها و قالب‌های موضوعات محدود نمی‌باشد تا علاقمندی‌های هر شخصی لحاظ شده و فعالیتی ماندگار نیز برای بعدها انجام شود.
علاوه براین فعالیت ها، این واحد دارای 4 بخش تخصصی زیر می باشد .
1-    بخش نشریه تخصصی بینش مطهر
تهیه ونشر ماهنامه علمی معرفتی با استفاده از قلم کلیه اساتید ،مربیان ومعرفت پژوهان دبیردبیرخانه بینش مطهر وانتشار آن برای استفاده معرفت پژوهان دبیرخانه بینش مطهر ودر موارد خاص ومناسبت های ویژه(مثل سالگرد شهادت استاد مطهری(ره))انتشار آن در سطح شهر
در این ماهنامه با بهره گیری از اعضای شورای مشورتی ونیز با کمک اساتید ومعرفت پژوهان ، نشریه ایی داخلی ودر موارد ضرورت نشریه ایی همگانی با هدف طرح شبهات جدید وپاسخگویی به آنها ،افزایش غنای علمی اساتید ومعرفت پژوهان باطرح مسائل وموضوعات تکمیلی کتب شهید مطهری و زیر نظر قراردادن مسائل ومشکلات اجتماعی،سیاسی، فرهنگی جامعه وارائه ی الگویی برای حل آن ها با تکیه بر آراء و تفکرات شهید مطهری ،به چاپ می رسد.
2-    بخش تولیدات چند رسانه ای
برگزاری کلاس های آموزش فیلم نامه نویسی ،مستند سازی و...وایجاد تسهیلات مناسب وتشویق معرفت پژوهان بخش های مختلف(طلاب ،دانشجویان،دانش آموزان و...) برای تهیه فیلم کوتاه،مستند،کلیپ های فرهنگی،ساخت نرم افزارهای مختلف و...پیرامون مسائل ومشکلات روز جامعه با تکیه بر تفکرات استاد مطهری(ره) ودر موارد خاص ارائه ی محصولات تولید شده به صدا وسیما برای پخش سراسری.
3-    دایره امتحانات
تهیه وتنظیم بانک سوالات وشبهات روز وایجاد درسنامه های علمی وپژوهشی وایضا تصحیح اوراق امتحانی معرفت پژوهان مجمع وانجام کلیه فعالیت های ارزیابی اساتید ومعرفت پژوهان
4-    واحد مقالات وامور پژوهشی
شویق وترغیب اساتید ،مربیان ومعرفت پژوهان دبیرخانه بینش مطهر به دست به قلم شدن وتولید محتوای علمی وافزایش توانمندی های ابزاری وکاربردی نظیر نویسندگی،مربیگری و...آنان به واسطه ی این امور.

افزودن نظر

نظرات (1)

محبوب ها

  • هیچ نظری یافت نشد

گزارش تصویری

پیوندهای مرتبط

آمار سایت

تعداد کاربران سایت : 809
کل بازدید ها : 560393
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این هفته :
بازدید این ماه :